Międzynarodowy Projekt Edukacyjny

Rozmawiasz-Pomagasz

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny Rozmawiasz-Pomagasz polega na organizacji wspólnych lekcji on-line, spotkań, warsztatów i projektów edukacyjnych pomiędzy szkołami w Polsce i innych krajach z partnerami z Afryki, Azji i Ameryki Południowej zrzeszonymi w GoodNetwork.
Partnerami szkół są organizacje społeczne, szkoły, ośrodki wychowawcze, sierocińce i misje reprezentowane przez wolontariuszy i koordynatorów GoodNetwork.
Spotkania on-line odbywają się w wybranym języku obcym – angielskim, hiszpańskim i francuskim.
Wspólne lekcje poświęcone są:

N

poznawaniu kultury, zwyczajów danego kraju oraz warunków życia

N

doskonaleniu umiejętności językowych

N

poznawaniu zainteresowań swoich rówieśników

N

uczą wrażliwości i empatii na potrzeby mniej posiadających

N

pozwalają nawiązywać przyjaźnie pomiędzy uczniami

N

wyzwalają kreatywność i pomysłowość uczniów poprzez organizację wydarzeń mających na celu okresową pomoc dla rówieśników w potrzebie i ich promocję w mediach społecznościowych.

Patronat nad projektem objęli m.in.: Rzecznik Praw Dziecka, Metropolia Górnośląsko-Zagłębiowska, prezydenci miast: Katowice, Chorzów, Zabrze, Dziennik Zachodni i Radio Katowice.

Rekomendacje

Udział dzieci w programie GoodNetwork jest cenny, rozwija wrażliwość uczniów na potrzeby innych, życzliwość, empatię, kształtując pozytywną postawę wobec świata. Program Rozmawiasz -Pomagasz pozwala poznawać inne kultury, realizując spotkania online uczniowie spotykają się ze swoimi rówieśnikami z krajów rozwijających się, poznają ich warunki życia, kształcenia się, ale również ich pasje i marzenia. Realizacja programu przygotowuje także dzieci do planowania swoich działań i efektywnej ich realizacji.

Maria Żółkiewska, Społeczna Szkoła Podstawowa w Chorzowie

Ideę Rozmawiasz-Pomagasz uważam za świetną i godną polecenia inicjatywę, która pozwala wykorzystać Internet w nowy sposób, pomagając misjom i umożliwiając poznawanie się ludzi z dalekich krajów. Mamy przyjemność stale współpracować z Fundacją GoodNetwork, która pomogła nam zebrać znaczne środki na remont szkoły prowadzonej przez nasze siostry w Kamerunie. Fundację uważam za wiarygodną i godną polecenia, działającą transparentnie i przejrzyście.

Siostra Ilona Firszt, Sekretariat Misyjny Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus

To niezwykle cenne, że dzięki tej inicjatywie w zabrzańskich szkołach zajęcia lekcyjne są prowadzone online. Nawiązywanie przyjaźni pomiędzy szkołami na całym świecie pokazuje, jak bardzo wirtualna rzeczywistość może nas do siebie zbliżyć. GoodNetwork to idealny przykład wykorzystania Internetu w pozytywny sposób. 

dr Dariusz Krawczyk, naczelnik Wydziału Kontaktów Społecznych, Urząd Miejski w Zabrzu

Idea projektu Rozmawiasz-Pomagasz jest wartościowa w odczuciu zarówno uczniów i nauczycieli naszej szkoły. Dzięki rozmowom online oczy młodzieży skierowane są na problemy ich rówieśników z biednych krajów afrykańskich i azjatyckich. Dzięki temu młodzież uświadamia sobie znikomość swoich problemów. Podsumowując nasze działania we współpracy z Fundacją Goodnetwork, mogę stwierdzić, że idea jest warta propagowania w szkołach. Projekt Rozmawiasz-Pomagasz stwarza możliwość rozwijania umiejętności językowych, komunikacyjnych, pozwala na podniesienie poziomu wrażliwości młodych ludzi.
Polecam Fundację Goodnetwork jako rzetelnego partnera do współpracy. Jest to fundacja którą cechuje solidność i niezawodność. Warto podkreślić profesjonalne podejście pracowników Fundacji Goodnetwork w dobieraniu partnerów do rozmowy i świetną komunikację na każdym etapie realizacji projektu.

Koordynator Projektu Rozmawiasz-Pomagasz w ZS im. W. Witosa w Suchej Beskidzkiej
Mariola Świerkosz

Przystępując do projektu miałam niewielkie obawy, czy damy radę. Jestem wychowawcą w klasie II szkoły Podstawowej Nr 149. W mojej klasie dzieci jeszcze niewiele mówią w języku angielskim, ale okazało się, że to nie stanowiło najmniejszego problemu. Dzieci nie mogły się doczekać na spotkanie z kolegami z Kenii, zadawały pytania, prezentowały swój kraj, śpiewając piosenki, mówiąc wierszyki.
To wspaniała inicjatywa, która przy pomocy Internetu pokazuje, jak wygląda szkoła i życie dzieci w innych, dalekich krajach. Cieszymy się, że jesteśmy w tej duże społeczności razem i możemy dzielić się i wymieniać doświadczeniami.
Serdecznie polecam Międzynarodowy Projekt Edukacyjny Rozmawiasz-Pomagasz Fundacji GoodNetwork wszystkim szkołom!!!!!!

Agnieszka Gaszyńska SP 149 Kraków

GoodNetwork jest bardzo dobrą i potrzebną inicjatywą. Dzięki niej młodzież ma szansę kontaktować się ze swoimi rówieśnikami na całym świecie. Pozwala poznać z ,pierwszej ręki’ radości, problemy, plany i marzenia innych. Jest też wspaniałą lekcją geografii, historii i kultury, często bardzo egzotycznej. Uczy również szacunku i empatii, co – według mnie – jest bardzo potrzebne w dzisiejszym świecie. Życzę dalszego rozwoju i nowych kontaktów.

Maria Pilarz, członek Zarządu Stowarzyszenia Twórców Sztuki i Rękodzieła Artystycznego Wspomagającego Misje „Nazaret”

Katolicka Szkoła Podstawowa w Zabrzu ma przyjemność współpracować z fundacją GoodNetwork od samego początku jej istnienia. Dzięki GoodNetwork uczniowie mają możliwość poznawania rówieśników z najodleglejszych zakątków świata, zaprzyjaźnienia się oraz udzielania im pomocy.
Katolicka Szkoła Podstawowa miała okazję współpracować ze szkołami z Kenii i Malawi. Zachęcamy inne szkoły do nawiązania współpracy z fundacją. 

Koordynator Projektu Rozmawiasz-Pomagasz w Katolickiej Szkole Podstawowej w Zabrzu
Małgorzata Kamska

Świetna inicjatywa, polecam Międzynarodowy Projekt Edukacyjny Rozmawiasz-Pomagasz Fundacji GoodNetwork wszystkim szkołom!

Łukasz Kansy, nauczyciel z Zespołu Szkół nr 18 w Zabrzu

Dobra inicjatywa, polecam ideę Rozmawiasz-Pomagasz Fundacji GoodNetwork wszystkim, którym na sercu leży dobro innych!

ks. Tadeusz Czakański, rekolekcjonista diecezji katowickiej

Mam przyjemność poinformować, że obejmuję honorowym patronatem III edycję Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego Rozmawiasz-Pomagasz.
Realizowany przez Państwa projekt edukacyjny będzie dla uczniów doskonałą okazją do nauki języków obcych poprzez poznawanie dzieci z innych krajów i organizacji wspólnych lekcji on-line. To bardzo interesująca inicjatywa, której celem jest również niesienie pomocy rówieśnikom znajdującym się w trudnej sytuacji. 

Marcin Krupa, Prezydent Miasta Katowice

Uprzejmie informuję, iż obejmuję patronatem honorowym III edycję Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego Rozmawiasz-Pomagasz. 
Życzę satysfakcji z działań na rzecz dzieci i młodzieży.

Mikołaj Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka