O Nas

Jesteśmy fundacją, której misją jest Rozmawiasz on-line – Pomagasz.

Naszym celem jest upowszechnianie nowego modelu edukacji i wsparcia, w którym szkoły, klasy czy środowiska z odległych krajów realizują wspólne lekcje, warsztaty i projekty, oparte na międzykulturowej egzotyce, kluczowych wartościach oraz rozwijaniu postaw wolontariackich i zaangażowania społecznego.

Dążymy do tego, aby szkoły w Polsce i innych krajach nawiązywały i rozwijały współpracę ze szkołami i organizacjami położonymi daleko, np. w Kenii, Ugandzie, Nigerii, Malawi czy Ekwadorze.

Zależy nam, aby uczniowie uczyli się nawzajem od siebie, rozwijali wartościowe relacje i przyjaźnie, wypełniając Internet pozytywną treścią. Ponadto pomagali sobie okresowo, stając się lepszymi ludźmi i prawdziwymi liderami w swoich środowiskach.

W taki sposób wspieramy szkoły, misje, sierocińce i ośrodki wychowawcze w Afryce, Azji i Ameryce Łacińskiej.

GoodNetwork to więcej niż fundacja – to sieć szkół i organizacji z wielu krajów, których łączy idea Rozmawiasz-Pomagasz. W Afryce mówimy o niej Talk&Help, w Ameryce Łacinskiej – Hablas – Ayudas. Jesteśmy społecznością aktywnych ludzi, która chce wiedzieć, komu pomaga, jak wykorzystywana jest ta pomoc, osobiście znać ludzi, których wspieramy w odległych krajach i z którymi realizujemy wspólne projekty edukacyjne oraz być z nimi w ciągłym kontakcie.

Jak działamy?

N

Łączymy szkoły i firmy w Polsce i innych krajach z partnerami potrzebującymi wsparcia na 3 kontynentach, których reprezentują zaangażowani liderzy oraz e-wolontariusze

N

Umożliwiamy im wspólne lekcje, spotkania on-line, warsztaty i projekty edukacyjne, połączone z okresową pomocą finansową

N

Wyboru partnera oraz kwotę wsparcia każdy darczyńca określa sam

Nasze rezultaty

Setki lekcji i międzykontynentalnych spotkań on-line ze szkołami, organizacjami, misjami i wolontariuszami z trzech kontynentów

96 szkół z Polski oraz ok. 30 szkół i organizacji m.in. z Kenii, Ugandy, Nigerii, Etiopii, Malawi, Rwandy, Syrii, Palestyny, Ekwadoru, Boliwii, Nikaragui, Pakistanu, zaangażowanych w Międzynarodowy Projekt Edukacyjny Rozmawiasz – Pomagasz

Ponad 200 zbiórek zorganizowanych w polskich szkołach w formie koncertów, kwest, kiermaszy, licytacji, akcji specjalnych, będących popisem kreatywności i zaangażowania polskiej młodzieży

Pomogliśmy wyremontować i doposażyć szkoły w wielu krajach, m.in. w dzielnicy slamsów Mathare i Dandora w Kenii oraz sfinansować zakup maszyn do szycia dla dziewcząt z wioski Ramunde, które uczyły się krawiectwa.

Niezapomniane lekcje

Wspólne lekcje są niezapomnianym przeżyciem dla uczniów i wychowawców z obu stron. Na przykład…

$

Młodzież z Kenii zorganizowała lekcje online w parku narodowym, mając w tle żyrafy i inne zwierzęta,

$

Dzieci z odległej wioski w Amazonii występują w indiańskich strojach, tańcząc i śpiewając na rzecz rówieśników z Polski i prezentując zwyczaje Indian,

$

Młodzież z Chorzowa zorganizowała wirtualne przyjęcie urodzinowe dla chłopca z zaprzyjaźnionej klasy ze slamsów Mathare,

$

Uczniowie w Toba Tek Singh w Pakistanie przychodzili na wspólne lekcje z polską młodzieżą po pracy w fabryce cegieł, a ich wyremontowana szkoła pomalowana jest w środku w kolorach białym i czerwonym,

$

Młodzież w Nikaragui przychodziła na wspólne lekcje o godzinie 7.00, aby połączyć się z rówieśnikami z Polski,

Podobnych historii mamy całą masę.

W projekcie Rozmawiasz – Pomagasz brałam udział już trzykrotnie – ze szkołami w Nikaragui, Pakistanie i Ekwadorze. W moim odczuciu forma projektu niesie za sobą tylko korzyści, dlatego na pewno jeszcze niejedna edycja przede mną i moimi uczniami.
Uczestnictwo w rozmowach on line to dla uczniów przede wszystkim odkrywanie wielkiego bogactwa kulturowego innych narodów, aktywne poznawanie świata, ludzi, ich radości, marzeń i trosk, czasem tak bardzo odległych od naszych. To uwrażliwianie najmłodszego pokolenia na problemy, biedę, trudności, jakich doświadczają ich rówieśnicy na innych kontynentach, uczenie empatii i doceniania miejsca na Ziemi, w którym dane było im żyć. To także nauka języka angielskiego czy hiszpańskiego, w najlepszy możliwy sposób – poprzez prawdziwe konwersacje z rodowitymi użytkownikami języka, na przeróżne tematy, w najbardziej naturalny możliwy sposób.
Dla nauczycieli to ciekawa alternatywa dla lekcji, pozbawiona jakiejkolwiek biurokracji i możliwość zobaczenia, jak nasi uczniowie radzą sobie w typowo komunikacyjnych sytuacjach.
Dla szkoły to ciekawa inicjatywa, w ramach której podejmuje się działania charytatywne, promocyjne i kulturowe, w międzynarodowym środowisku.
Idea rozmów w ramach programu Rozmawiasz – Pomagasz ma same zalety. Bardzo zachęcam do ich odkrycia!

Natalia Dawidowska, iberystka

Bardzo cieszę się, że dołączyłam do projektu Rozmawiasz-Pomagasz. Jest to wspaniałe doświadczenie zarówno dla mnie jak i dla moich uczniów. Projekt różni się od innych, które realizowałam. Zachęciła mnie jego misja i naprawdę doświadczamy tego, że chodzi tu nie tylko o łączenie się na lekcje online, ale nawiązywanie relacji. Ze szkołą w Kenii kontaktujemy się w miarę regularnie, żeby jeszcze lepiej poznać się nawzajem. Chcemy dowiedzieć się więcej, poznać jak najlepiej sytuację, w jakiej znajdują się nasi partnerzy z Kenii. Chcemy też pomagać jak najlepiej możemy. Dzięki projektowi poszerzamy nasze horyzonty. Myślę, że moi uczniowie są bardziej zmotywowani do nauki angielskiego, bo mają okazję wykorzystać go w praktyce. Cieszy mnie, kiedy nawet czwartoklasiści dobrze sobie z tym radzą. Poza tym moi uczniowie poznają proste zwroty w Kiswahili i używają ich podczas spotkań online. Miło jest też usłyszeć kenijskich uczniów mówiących coś prostego po polsku. I są rzeczy, których młodzież nie dowie się z podręczników szkolnych, ale właśnie od swoich partnerów projektowych. Między innymi tego jak wygląda życie w slumsach, w jak trudnych warunkach żyją tam się żyje. Dlatego też bardzo chętnie angażują się w akcje charytatywne na rzecz tych dzieci, jak sami mówią, chyba bardziej doceniają to co mają. Dzięki filmom i zdjęciom, które otrzymujemy oraz lekcjom, o których opowiadamy, projekt ten znany jest szerszej społeczności szkolnej. Za chwilę zaczyna się nowy rok szkolny i oczywiście będziemy kontynuować naszą współpracę. Zachęcamy także innych do przystąpienia do tego projektu.

Anna Spała, anglistka

Nazywam się Inka Witkowska i jestem Polką. Mieszkam w Ekwadorze od ośmiu lat i pracuję w fundacji na rzecz kobiet i dzieci w całym Ekwadorze. Po hiszpańsku to Fundación de Mujeres Indígenas de Amazonia Ecuatoriana. Od trzech lat moja fundacja współpracuje z Fundacją GoodNetwork.
Rozmawiasz – Pomagasz to projekt edukacyjny, który pomaga uboższym szkołom z Ekwadoru w ich wyposażeniu w materiały szkolne, które są tak bardzo potrzebne, czy w drobnych remontach szkół. W zamian dzieciaki i młodzież z Polski mają możliwość poznania innej kultury, tak bardzo egzotycznej i praktykować język hiszpański, a nawet nauczyć się wielu słówek w języku cywilizacji Inków.
Jestem bardzo zadowolona ze współpracy w tym projekcie, bo dwie kultury mogą się zbliżyć do siebie i nawzajem sobie pomoc. Mam nadzieję, że w tym roku szkolnym znajdziemy więcej szkół polskich, które będą chciały wziąć udział w tak cudownym programie i zacząć swoją przygodę w poznaniu rówieśników w Ekwadorze.

Inka Witkowska, działaczka społeczna na rzecz dzieci i kobiet w Amazonii, Quito